Hořepník tolitový
A-Z
Hořepník tolitový
hořcovité

Hořepník tolitový, Pneumonanthe asclepiadea. Vytrvalá rostlina.
Lodyhy (šikmo) vzpřímené, nevětvené, hustě listnaté, 20-60(-100) cm, v trsech.
Listy přisedlé, stejné, vejčité až kopinaté, dlouze zašpičatělé, 3-5žilné, u rostlin ze stínu 2řadé, na slunci křižmostojné.
Květy v paždí listů jednotlivé nebo po 2-3, často na svrchní straně šikmých lodyh ve 2 řadách, přisedlé, kalichové ušty šídlovité, mnohem kratší než trubka květu, koruna tmavě modrá, vzácně bílá, 35-50 mm, úzce zvonkovitá, uvnitř fialově tečkovaná, cípy 3úhlé, mezi cípy malé tupé přívěsky, prašníky srostlé.
První květy se objevují v srpnu, poslední v říjnu, někdy i později. Rozkvétají, většinou hromadně, na horských loukách, holích i nivách, často i ve smrkových lesích a v kleči.
Pozoruhodná je reakce na světlo. Na slunci jsou lodyhy přímé a listy výrazně křižmolisté a květy jsou nahloučeny ve vrcholových chomáčcích. V zástinu bývají lodyhy vždy šikmé až obloukovitě převislé, s květy jen na vrchní straně a s listy nápadně dvouřadými. Rostlina tímto způsobem reaguje na množství dopadajicího světla a reguluje si tak jeho optimální množství.
Jeho kořeny chutnají hořce, podobně jako jiných velkých hořců, jsou však méně hořké, a proto pro přípravu léků a likérů nejsou tak cenné.
Beskydy 25.8.2007.